Uçaklarda özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri bulundurulabilecek.

TBMM’de kabul edilen torba yasa maddesine göre sivil hava araçlarında özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri bulundurulabilecek.

İşte uygulamanın ayrıntıları TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasa maddesi uyarınca, uçaklarda özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri bulundurulmasının önü açıldı. Gazete Habertürk’ten Olcay Aydilek, uygulamaya ilişkin hazırlıkların ayrıntılarına ulaştı.

İşte, uçakta silahlı güvenlik görevlisinin şifreleri:

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ: Bu düzenlemenin temel amacı, terörist riski olan dış hatlarda seyahat eden yolcuları korumak. Yolcuların, can ve mal güvenliğini sağlamak.

EMNİYETE BAĞLI OLACAK: Silahlı olarak uçakta görev yapacak güvenlik görevlisi, İçişleri Bakanlığı ya da emniyet mensubu olacak. Özel güvenlik şirketlerinin bu alanda görev yapmasına sıcak bakılmıyor.

KİMLİĞİ BELLİ OLMAYACAK: Silahlı görevli, arka koltukların birinde oturacak. Bu kişinin kimliği belli olmayacak. Sivil kıyafetli olacağı belirtiliyor. Silah taşıdığı ya da silah bulundurduğu da fark edilmeyecek.

HER UÇAKTA BULUNMAYACAK: Tüm uçaklarda silahlı güvenlik elemanı bulundurulması öngörülmüyor. Yalnızca risk tanımlaması yapılan uçuşlarda, silahlı görevliler yer alacak.

SAYISI NE OLACAK?: Bir silahlı görevlinin bulundurulması öngörülüyor. Bu sayının duruma göre artırılabileceği belirtiliyor.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News