Niyazi Erdoğan’ın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyon defilesi

Niyazi Erdoğan’ın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyon defilesi, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında gerçekleşti.

Yerel kültürümüzden aldığı kodları global moda trendleriyle harmanlayarak her sezon farklı ve beklenti uyandıran defilelere imza atan moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’ın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonu için ilham kaynağı bu kez kendi ailesi yani anne ve babası. Daha önce farklı markalar ve ihracat firmaları için sayısız kadın koleksiyonu hazırlayan tasarımcı, bugüne kadarki moda haftası serüveninde ilk kez kadın ve erkek tasarımlarını tek koleksiyonda bir araya getiriyor.

Niyazi Erdoğan “Bugüne kadar kendi markamın DNA’sında kadın koleksiyonlarına yer bulamıyordum. Hikayelerim hep erkek odaklıydı. Son dönemde dünyada sosyo-politik anlamda farklı yönlerden esen rüzgarlar benim de tasarım çizgimde yeni kararlar almamı gerektirdi. Ve elbette Niyazi Erdoğan markasının güçlü ve kendi ayakları üzerinde duran kadınlar tarafından da giyilmesi arzusunu doğurdu,” diye özetliyor bu değişim sürecini.

Niyazi Erdoğan’ın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonu için yola çıkış noktası, aklına ilk gelen annesinin (ve dolayısıyla babasının) hatıraları, fotoğrafları ve gardıropları… Evde iş yaparken giydiği elbisenin deseninden nişan tuvaletine kadar birçok verinin yanı sıra,babasının delikanlılık yılları da erkek koleksiyonuna baz oluşturuyor.

Kadın ve erkek tasarımlarını hem birbirine bağlayan hem de ayrıştıran detaylar ise aynı podyumda ahenk içinde yer alıyor. Erkek koleksiyonu sarı, haki ve bordo etrafında hareket ederken kadın renk paleti yeşil, mor ve turuncu renklere odaklanıyor. Her iki koleksiyonda denim eşit oranda yer alırken, kadında geleneksel basma kumaşının dokunuşu öne çıkıyor. Erkekte ise ağırlıklı olarak corduroy (fitilli kadife) kullanılıyor. Çukurova’da kadınların vazgeçilmez aksesuarı altın takılar ve örme çantalar defilenin styling’ine ışıltı katarken tasarımcı, erkekler için babaannesinin duvar halısını hem desen hem materyal olarak değerlendiriyor.

Niyazi Erdoğan, daha önceki defile sezonlarında uluslararası üne sahip grafik tasarımcımız Yurdaer Altıntaş’tan üstat şair Tevfik Fikret’e, başarılı heykeltıraş ve matematik tutkunu İlhan Koman’dan İstanbul’a karakterini veren yapılara imza atmış mimarımız Sedad Hakkı Eldem’e, ünlü aktörler Ayhan Işık, Sadri Alışık ve Muzaffer Tema’dan Çiçek Abbas filmine kadar pek çok farklı isme dokunan koleksiyonlar hazırlamıştı.

Koleksiyonun kreatif direktörlüğünü her sezon olduğu gibi yine Barış Çakmakçı üstleniyor. Defilenin koreografisi Akif Örük’e ait. Defilenin Anadolu ruhunu yansıtan müzikleri ise Serhat Erdem’in remiksleriyle hareketleniyor. NARS’ın profesyonel makyaj artistlerinin hazırladığı makyaja, Makas ekibinin tasarladığı saçlar eşlik ediyor.

Defileyle ilgili paylaşımları sosyal medyada #TarsusHavasi etiketi altında takip edebilirsiniz.

Niyazi Erdoğan hakkında:

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde 1999 yılında lisans eğitimini tamamlayan Niyazi Erdoğan, 2003 yılında İTKİB’in düzenlediği ve bugün Koza olarak anılan Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda finale kaldı. 2009’dan 2014’e kadar ortağı ve tasarım direktörü olduğu Eroni firması altında Zara, Esprit, Pull&Bear, Tommy Hilfiger gibi dünyaca ünlü birçok markaya koleksiyon hazırlarken kendi imza markasıyla da İstanbul Moda Haftası’nda sezon koleksiyonlarını sundu.

Bir dönem Maraton spor giyim firmasına da danışmanlık yapan tasarımcı, 2014 yazında NIYO isimli aksesuar alt markasını kurdu. 2014 Avrupa Müze Ödülü’nü alan Bayburt Baksı Müzesi için ehram kumaşlarıyla özel NIYO çantaları ve Asics markası için spor giyim kapsül koleksiyonu tasarlayan Erdoğan, gelecek vaat eden moda tasarımcılarına profesyonel destek veren Türkiye’nin ilk moda girişimcilik merkezi Istanbul Fashion InCube’un tasarımcıları arasında yer aldı.

Erdoğan, tasarımcı kimliğinin yanı sıra, çeşitli okul ve üniversitelerde eğitim vermekte; aynı zamanda Moda Tasarımcıları Derneği Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta.

 

Aktüel İntermedya / MODA

 

You may also like

Popular News