Kudüs’e Destek Gösterilerinde 1 Kişi Şehit Oldu Yüzden Fazla Kişi yaralandı

Kudüs’e destek ve Amerika Başkanı Trump’ın kararını protesto etmek için bugün Kudüs, Batı Yaka ve Gazze’de yapılan gösterilerde işgal güçlerinin gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanması sonucu 1 kişi şehit olurken, yüzden fazla kişi de yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El-Kudra yaptığı açıklamada, bugün Cuma namazından sonra Cibaliye beldesinin doğusunda Zekeriyya El-Kefarine’nin (24) işgal güçlerinin ateşiyle şehit olduğunu belirtti.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri verdiği bilgide, bugün Cuma namazından sonra başlayan gösterilerin özellikle Ramallah, El-Halil, Nablus, Selfit, Beytlahim, Cenin, Kudüs ve Gazze’nin doğu ve kuzey kesiminde yoğunlaştığını söyledi.

Filistin Kızılayı’nın şu an itibariyle verdiği bilgiye göre, Cuma namazından sonra başlayan gösterilerde 1 kişi şehit oldu 105 kişi de yaralandı.

Kızılay Teşkilatı verdiği bilgide, işgal güçlerinin Beytlahim’in kuzeyinde yer alan askeri geçiş noktasında yapılan gösteriye sert müdahale eden işgal güçlerinin 12 kişinin yaralanmasına neden olduklarını belirtti.

Kızılay devamla, işgal güçlerinin yoğun bir şekilde göz yaşartıcı bomba kullanması sonucu da onlarca kişinin boğulma tehlikesi geçirdiğini ifade etti.

Mescidi Aksa’da Cuma namazından sonra gösteriler yapılırken, El-Vad bölgesinde gösteri yapanlara saldıran işgal güçleri bir çok kişiyi darp ettiler.

Aynı şekilde Batı Yaka’nın Ramallah, Elbire, Beytlahim, Elhalil, Selfit, Kalkiliya, Nablus, Tubas, El-Ağvar ve Gazze sınırında yapılan gösteri ve yürüyüşlere gerçek mermi, plastik mermi, göz yaşartıcı bomba ve ses bombasıyla saldıran işgal güçleri bir kişiyi şehit ettiler. Gösterilerde yoğun bir şekilde gaz bombasının kullanılması üzerine boğulma tehlikesi geçiren onlarca kişiye çatışma alanında müdahale edildi.

Kudüs’e sahip çıkma adına Filistinli gruplar tarafından İrade Cuması olarak ilan edilen bugün Cuma namazından sonra işgal altındaki Filistin topraklarının hemen hemen yer yerinde gösteri ve yürüyüşler vardı. Göstericiler Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti ilan eden Amerika Başkanı Trump’ın kararını telin ettiler.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News