Kızılay Annelerinden Eğitime Destek

Türk Kızılayı İstanbul Şubesi Kadın Kolları tarafından Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım’ın himayelerinde İstanbul’da “Kızılay Annesi Projesi” toplantısı düzenlendi. Etkinlikte Türk Kızılayı İstanbul Şubesi’nin 81 ilde 81 Anaokulu projesine bağış toplandı.

İstanbul’da Türk Kızılayı Denetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Şubesi Başkanı İlhami Yıldırım ile Kadın Kolları ev sahipliğinde ve Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım’ın himayesinde düzenlenen “Kızılay Annesi Projesi” toplantısına Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda davetli katıldı. Semiha Yıldırım, program esnasında bu proje için bağış yapan 14 kadın hayırsevere birer plaket verdi. Böylece proje kapsamında son bağışlarla 68 anaokuluna ulaşılmış oldu.

“Kızılay Annesi olduğunuz evlatlarımız, geleceğimizdir” 

Kızılay Annesi Projesi’nin, kimsesizlerin kimsesi olan, yetimlerin başını okşamayı ibadet bilen, memleketin bir köşesinde gözü yaşlı bir çocuk varsa uykuları kaçan, merhametli Türk kadınının başarısı olduğunun altını çizen Semiha Yıldırım, “Kızılay Annesi Projesi, bu topraklara sevdalı, vefakar kadınlarımızın tertemiz vicdanlarından doğmuştur. Bugün bu proje sayesinde çocuklarımıza anne olan gönüllülerimiz, sadece bir çocuğu kanatları altına almıyor, aynı zamanda o çocuğa bir gelecek sunuyor. Kızılay Anneleri, çocuklarımızın eğitim ve öğretiminde öncelik alarak, onların maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Böylece ülkemiz için de aydınlık ve mutluluk dolu bir istikbal inşa ediyorlar. Bu anlamda yapılan yardımların azına ve çoğuna bakmadan, hepinizi kıymetli bulduğumu ifade ediyorum. Bugün Kızılay Annesi olduğunuz evlatlarımız, geleceğimizdir. Daha fazla hanımefendinin, Kızılay Annesi olmak için gönüllü olacağına yürekten inanıyorum. Çünkü Kızılay Annesi olmak, altından bir kalp taşımaktır. Kızılay Annesi olmak, şu dünyadaki en güzel lütuflardan birine sahip olmak, bir çocuğun duasını alabilmek demektir. Biz de diyoruz ki gelin Kızılay Annesi olun. Kızılay Anneleri, bu memleketin çocuklarıyla geleceğin Türkiye’sine hazır olmalıdırlar.” diye konuştu.

“İnşallah Kızılay’ın bu merhamet yarışı büyür daha fazla muhtaca dokunur”

Kızılay’ın dünyada nerede bir sıkıntı varsa oradaki yaraları sarmak için koşturduğunu vurgulayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Burada ismini bile bilmediği insanlara yardım etmek için zaman ayıran bütün Kızılay Annelerine, Kızılay ailesi olarak şükranlarımızı arz ediyorum. İnşallah Kızılay’ın bu merhamet yarışı büyür daha fazla muhtaca dokunur. Bu güzel projeyi himaye eden Sayın Hanımefendi’ye, Kızılay İstanbul Şubesi’ne ve kadın kollarına şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım da aşktan yana nasibi olanın dokunsa da dokunmasa da yanacağını belirterek, şunları söyledi: “Ancak bir gerçek var ki bazıları hasretle bazıları vuslatla yanar. Hasretle bekleyenlere vuslat olmaya aday Kızılay Annelerimiz iyi ki varsınız. Bizleri katılımlarıyla onurlandıran Kızılay Annelerinin annesi, kıymetli büyüğümüz Semiha Yıldırım Hanımefendi’ye şükranlarımı arz ediyor, geçmiş Öğretmenler Günü’nü kutluyor ve ellerinden öpüyorum.” dedi.

“Kızılay’ın yardımları dünyadaki tüm mazlumlara ulaşıyor”

Bakanlık olarak özellikle ihtiyaç sahibi çocuklara yönelen Kızılay Annesi Projesi’ne katkılarını daima sürdüreceklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, projeye destek olanların sadece Türkiye’deki mazlumlara değil, Bangladeş, Somali ve Irak’taki çocuklara da sahip çıktığını söyledi. Kızılay’ın yardımlarının dünyadaki tüm mazlumlara ulaştığını aktaran Kaya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi ile gittiğimiz Bangladeş ziyaretinden birkaç duyguyu sizinle paylaşmak istiyorum. Orada tacize uğramış kadınlar ve aç çocuklar gördük. Orada açlık ve ölümle pençeleşen insanlara sizlerin yardım eli uzandı. Kızılay ile o insanlara sahip çıktı. Yaptığınız yardımların kıymeti tarif edilemez. Bu nedenle tüm gönüllülere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kadın gönüllüler ile yürütülen Kızılay Annesi Projesi, çocuk ve gençlerimize, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, hastalara, yaşlılara, engellilere şefkat eli olarak geri döndü. Çok anlamlı bir hizmet kervanına dönüştü.” ifadesinde bulundu.

“Amacımız çocukların en iyi şartlarda yetişmesine katkı sunmak”

Desteğe ihtiyacı olan çocukların hayatını aydınlatmak için uygulamaya konulan Kızılay Annesi Projesi ile çok hayırlı bir işe vesile olunduğunu dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Gönül isterdi ki burada bulunmamıza vesile olan çocuklarımız hiç acı çekmesin, hiç göz yaşı dökmesin. Bu proje ile öksüz ve yetim kalmış, sosyo-ekonomik durumu kötü olan çocuklarımızın durumuna çare olmak için çalışan, başta Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı Kadın Kollarına ve tüm Kızılay ailesine şükranlarımı sunuyorum. Hayata geçirdiği yardım programlarıyla coğrafya dil, din, ırk ayrımı yapmadan tüm dünya mazlumlarına el uzatan Türk Kızılayı, her platformda göğsümüzü kabartıyor.” dedi. Suriye’den Somali’ye, Yemen’den Arakan’a, Pakistan Haiti’ye kadar mazlum çocukların yardımına koşulduğuna ve el uzatıldığına dikkati çeken Sarıeroğlu, tüm amaçlarının, yarınların teminatı olan çocukların en iyi şartlarda yetişmesine katkı sunmak olduğunu kaydetti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News