İsrail yetkilileri Filistinli genç aktivist Ahed Tamimi’yi derhal serbest bırakmalı

12 Şubat 2018
İsrail yetkilileri Filistinli genç aktivist Ahed Tamimi’yi derhal serbest bırakmalı

Uluslararası Af Örgütü, İsrail yetkililerini derhal aktivist Ahed Tamimi’yi serbest bırakmaya çağırıyor. Ahed Tamimi’nin devam eden tutukluluğu, işgalci güçlerin şiddetli baskılarına karşı durma cesareti gösteren Filistinli çocukları korkutmak için yapılan umutsuz bir girişimdir.

Ahed Tamimi’nin duruşması 13 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Ofer askeri mahkemesinin çocuklarla ilgili bölümünde görülmeye başlanacak. Ahed Tamimi, 15 Aralık’ta askerlere tokat ve tekme atarken gösteren videosunun Facebook üzerinde yaygınlaşması sonrasında, ağır ceza gerektiren saldırı suçu ile birlikte 12 suçlama ile karşı karşıya.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Magdalena Mughrabi, “19 Aralık’ta gözaltına alınan Ahed Tamimi’yi serbet bırakmayı reddeden İsrail, uluslararası hukuk gereğince sahip olduğu çocukları koruma yükümlülüğünü açıkça ihlal ediyor” dedi.

“Silahsız bir genç insanın, koruyucu donanıma sahip ve silahlı iki askere saldırdığı anı yakalayan video görüntüleri, Ahed’in gerçek bir tehdit oluşturmadığını ve cezalandırılmasının açıkça orantısız olduğunu gösteriyor. Ahed’in yaptığı hiç birşey onun hala tutuklu olmasının ve gözaltına alındığı ilk iki hafta boyunca uzun süreli ve saldırgan birçok sorgulamaya tabi tutulmasının haklı gerekçesi olamaz” diyen Magdalena Mughrabi sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Yine görüyoruz ki, İsrail yetkilileri, Filistinli bir çocuğun protesto eylemlerine göre tam anlamıyla orantısız önlemlerle tepki vermiştir. İsrail’in de taraf devlet olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi gereğince bir çocuğun tutuklanması, gözaltına alınması veya cezaevine konulması yalnızca son çare olarak ve uygun olan en kısa süreliğine başvurulan bir önlem olmalıdır.”

Ahed Tamimi onyedinci yaşgününü gözaltında geçirdi. Eğer mahkeme tarafından suçlu bulunursa 10 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya. Ahed Tamimi’nin duruşmasının aylarca sürmesi bekleniyor.

Arka Plan

Uluslararası Çocuk Savunma Örgütü (DCI) Filistin Şubesi’nin verilerine göre işgal altındaki Batı Şeria’dan her yıl yaklaşık 500 ila 700 Filistinli çocuk, İsrail ordusunun emirleri üzerine İsrail askeri mahkemelerinin çocuklarla ilgili bölümünde yargılanıyor.

İsrail ordusu her yıl yüzlerce Filistinli çocuğu, çoğunlukla gece baskınlarıyla tutukladıktan ve göz bağlama, tehditler, avukatları veya ailelerinin bulunmadığı sert sorgulamalar, hücre cezası ve bazı durumlarda bedensel şiddet de dahil olmak üzere sistematik olarak kötü muameleye maruz bıraktıktan sonra askeri mahkemelerin çocuklarla ilgili bölümünde yargılıyor. İnsan hakları çalışmaları yürüten yerel ögütlerin bildirdiğine göre şu an 350 civarında Filistinli çocuk İsrail cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

Bir önceki yazımız olan Netanyahu İsraillilere Seslendi: "İstifa Etmeyeceğim" başlıklı makalemizde Benyamin Netanyahu, İşgal Rejimi ve İsrail hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN