Gazeteciler Gazze’de Meslektaşlarının Hedef Alınmasını Protesto Etti

Gazze’deki Filistinli gazeteciler, Siyonist işgal güçlerinin meslektaşlarına yönelik cinayetlerinin soruşturulması için uluslararası bir komite kurulmasını ve Gazze’de çalışan gazetecilerin koruma altına alınmasını istedi.

Dün işgal güçlerinin kurşunlarıyla şehit olan gazeteci Yasir Murteca’nın (30) naşının kaldırıldığı Şifa Hastanesi önüne gelen yüzlerce basın yayın mensubu, işgal güçlerinin gazetecileri hedef almasını protesto etti.

Protesto eyleminde konuşan Filistin Medya Forumu Başkanı İmad El-Efrenci yaptığı açıklamada, Siyonist işgal rejiminin uluslararası kanun ve sözleşmelerin kendilerini ve çalışmalarını güvence altına aldığı gazetecilere yönelik işlediği cinayetleri yerinde incelemesi için Gazze’ye uluslararası bir soruşturma komite gönderilmesini talep etti.

El-Efrenci konuşmasında, işgal güçlerinin kasıtlı olarak basın mensuplarını hedef almasının, gerçeklerin yayılmasını, yalanlarının ortaya çıkmasını ve yaptığı cinayetlerin duyurulmasını engelleme çabası olduğunu söyledi.

Protesto eyleminde konuşan basın temsilcileri dünyadaki basın kuruluşlarından meslektaşlarına sahip çıkmalarını istedi.

Diğer taraftan, protesto eyleminde söz alan Gazze’deki ulusal hükümete bağlı medya temsilcisi Selame Maruf ise, Murteca’nın şehit edilmesinin ve diğer yedi gazetecinin olayları görüntülemeye çalışırken yaralanmasının işgal güçlerinin Filistin halkına ve basın mensuplarına yönelik cinayetlerinin bir devamı olduğunu ifade etti.

Maruf, işgal güçlerinin Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün yapıldığı Gazze sınırında olayları görüntülemeye çalışan Filistinli gazetecileri ve muhabirleri kasten hedef aldığını kaydetti.

Dokuz gün önce başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde işgal güçlerinin yoğun bir şekilde silah ve göz yaşartıcı bomba kullanması sonucu şimdiye kadar 30’dan fazla kişi şehit oldu, 3000’e yakın kişi de yaralandı.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News