DOĞU TÜRKİSTAN İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ’NDENÖNEMLİ AÇIKLAMA; Çin ile yapılan Suçluların İadesi Anlaşması Sonsuza dek Askıya Alınsın

Son dönemlerde Türkiye-Çin suçluların iadesi antlaşmasından ötürü diasporadaki Doğu Türkistanlılar endişe ve üzüntüye kapılmış durumda idi. Buna ek olarak İstanbul’da artan gece baskınları ve tutuklamamlar halkımızın bu endişelerini bir kat daha artırmış durumdadır.

Çin’in Covid-19 aşısını kullanarak Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıları geri istedikleri iddiaları yabancı basınlarda geniş yer almaktadır. Bütün bu iddialar ve gelişmeler Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşayan Uygurları derinden etkilemektedir. Tutuklamalar sırasında kullanılan üslup ve tavır da insanların gururunu zedeleyicidir.


Doğu Türkistanlıların anavatanı gibi gördükleri Türkiye Cumhuriyeti Devletinde hem Çin’e iade edilme korkusuyla, hem gece baskınlarında tutuklanma korkusuyla yaşamaları mazlumların sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti Devletine asla yakışan bir durum değildir.


Biz Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği olarak, ilk başta meclise geleceği beklenen adı geçen antlaşmanın sonsuza kadar askıya alınmasını ve tutuklamaların durdurulmasını devletimizin ilgili makamlarından talep ediyoruz.


Hukuki işlemlerin yürütüleceği herhangi bir Doğu Türkistanlının usule uygun bir biçimde yargı makamlarına çağırılması daha uygundur. Bu uygulamaların daha insancıl ve hukuki biçimde yapılması bizim en büyük temennimizdir.

Ayrıca Kontrol Et

Çin Toplama Kamplarının tanıkları anlattı: Sistematik tecavüz ve işkence vardı

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurlara yönelik suistimallerine ilişkin konuşan tanık ve kurbanlar, toplu tecavüz ve taciz …