CEO’LAR EXPO TURKEY BY KATAR ÖNCESİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Türkiye-Katar yatırım fırsatları zirveye taşındı

Nisan ayında Doha’da gerçekleştirilecek EXPO TURKEY BY QATAR öncesi İstanbul’da “Türkiye Katar Yatırım İlişkileri Buluşması” gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen firmalarının başkan ve CEO’larını bir araya getiren zirvede iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkarılması hedefiyle yeni fırsatlar masaya yatırıldı.

Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, “Nisan ayında planladığımız, EXPO TURKEY BY QATAR fuarı, her iki ülkenin bölgede ekonomik merkez haline gelmesine büyük katkı sağlayacak” dedi.

Son dönemde hızla gelişen Türkiye ve Katar’ın stratejik ortaklığında önemli bir adım daha atıldı. İki ülkenin ekonomik ilişkilerini kuvvetlendirmek ve bölgede etkin bir ticari güç olmak amacıyla Nisan ayında Doha’da düzenlenecek EXPO TURKEY BY QATAR fuar organizasyonu kapsamında İstanbul’da iş dünyasını bir araya getiren bir zirve gerçekleştirildi.

Ritz Carlton Hotel’de düzenlenen “Türkiye Katar Yatırım İlişkileri-CEO Buluşması 2017” adlı zirveye, Türkiye Müteahhitler Birliği ile GYODER gibi inşaat ve gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşlarının yanında yapı malzemeleri, sağlık turizmi, mobilya-dekorasyon ve mücevher sektörleri başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen firmalarının başkan ve CEO’ları hazır bulundu.

Türkiye ve Katar arasındaki ekonomik işbirliğini dünya sahnesine taşıması hedeflenen EXPO TURKEY BY QATAR’ı düzenleyen Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, “Nisan ayında gerçekleşecek fuar her iki ülkenin bölgede ekonomi merkez haline gelmesine büyük katkı sağlayacak. Bu kapsamda fuar öncesi İstanbul’da düzenlediğimiz zirvede yapılan sunumlar, iki ülkenin stratejik ortaklığının büyük bir sinerji yaratma potansiyeli olduğunu açıkça ortaya koydu. Türkiye ve Katar’ın ticaret hacmi 700 milyon Dolar seviyesinde. Hedefimiz bu hacmi ikiye katlayarak 1,5 milyar Dolar seviyesine çıkarmaktır” dedi.

“2022 Dünya Kupası için önemli projeler yapabiliriz”

Bölgenin yükselen yıldızı Katar ile karşılıklı yatırım ilişkilerinin tartışıldığı zirvenin açılış oturumunda konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde Katar’ın Türkiye için her zaman ayrı bir yeri olduğunu vurgulayarak, “Bugüne dek Türk müteahhitlik firmaları tarafından Katar’da toplam 125 projede yaklaşık 13.7 milyar dolar tutarında iş üstlenilmiştir. Firmalarımız, 2022 Dünya Kupası kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla da yakından ilgilenmektedir. Bugüne dek Avrupa’dan Afrika’ya birçok farklı ülkede üstlendiğimiz spor tesisi ve stadyum projeleri de değerlendirildiğinde, 2022 Dünya Kupası kapsamındaki yatırımlarda Türk müteahhitlerinin önemli projeleri hayata geçireceklerine inancımız tamdır” diye konuştu.

“Önce Türkiye’yi Katarlılara tanıtmamız gerekiyor”

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Katar’da özellikle gayrimenkul sektörüyle ilgili önemli fırsatlar olduğunu belirterek, “Katar milli  gelirde dünyanın en zengin ülkesi. Bir Katarlı’nın 20 milyon Dolar yatırım gücü olduğu belirtiliyor. Bizim Katar’daki bu büyük pastadan pay almamız için önce ülkemizi, şehirlerimizi, bölgelerimizi Katarlılara tanıtmamız lazım. Bu yıl Türkiye’yi 36 bin Katarlı ziyaret etmiş. Bu rakamı kısa vadede 100 bine çıkarmamız şart. Başta Hükümetimiz olmak üzere, belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve firmalarımızın hep birlikte bu çabayı göstermemiz gerekiyor. Ancak bu sayede istediğimiz verimliliği sağlamak mümkün olacaktır.”

Başkan ve CEO’lar fırsatları masaya yatırdı

Zirve’de Ekonomist Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı Gayrimenkul&Taahhüt Fırsatları oturumunda, Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, TAV İnşaat Genel Müdürü Ümit Kazak, Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Burak Talu panelist olarak yer aldı. Portföy yöneticisi Afa Boran’ın moderatörlüğünü yaptığı Yeni Fırsatlar oturumunda, Vestel Dış Ticaret Genel Müdürü Seda Kaya, Promerqatar Kurucusu Erhan Ekermen, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Abu Issa Türkiye Genel Müdürü Müge Yılmaz Tahtacı, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Kutman birer sunum yaptı.

3 binden fazla iş adamıyla 2 binin üzerinde toplantı

EXPO TURKEY BY QATAR, Başkent Doha’daki Katar Ulusal Kongre Merkezi’nde 18-20 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenecek. Fuara, iki ülke dışında Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan MENA bölgesi ve uluslararası arenadan yatırımcıların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Medyacity ve Katar Vakfı’na bağlı Katar Ulusal Kongre Merkezi tarafından organize edilen fuarda, Türkiye ve Katar’dan üst düzey devlet temsilcileri de hazır bulunarak destek verecek. Fuar aynı zamanda ikili iş ve devlet görüşmelerine ve ortaklıklara ev sahipliği yapacak.  3 binden fazla iş adamıyla 2 binin üzerinde devlet-kurum ve kurumlar arası toplantının gerçekleştirilmesi planlanıyor. 30 bin metrekarelik fuar alanında gerçekleştirilecek organizasyona yaklaşık 5 bin kişinin katılması bekleniyor.

 

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

You may also like

Popular News