Çavuşoğlu ABD’nin yanıtı: “Sarraf güvende”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rıza Sarraf’ın durumu nedeniyle Ankara’nın Washington’a nota vermesine ilişkin açıklamada bulundu. Çavuşoğlu, ABD’den “Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende” yanıtı alındığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’de tutuklu bulunan İran asıllı Türk iş adamı Sarraf’ın nerede olduğunun bilinmediğine dair basında çıkan iddiaların ardından Türk Dışişleri’nin devreye girmesine ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye’nin ABD Dışişleri Bakanlığı’na iki kez nota verdiğini belirten Çavuşoğlu, “Altı gün sonra değil, daha ikinci günde biz aynı günde yazılı bir notayla sorduk. Bu bizim vatandaşımızdır ve böyle haberler var, bunun durumu nedir. Aradan 3-4 gün geçti. ABD’den herhangi bir ses çıkmadı” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Dün itibarıyla arkadaşlarımız tekrar bir notayla, ‘Biz şu tarihli bir notayla sorduk ama sizden dönüş olmadı.’ diye sordu. Dün hem Adalet Bakanlığı’ndan hem de ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan büyükelçiliğimize dönüşler olmuş. ‘Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok’ diye genel bir cevap verilmiş. Olayın özü budur.”

Türk hükümetinden konuya dair yapılan son açıklama Bekir Bozdağ’dan gelmişti. Hükümet Sözcüsü Bozdağ,  “ABD’den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir, Rıza Sarraf’ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı’na bir bilgi ulaşmıştır” ifadesini kullanmıştı.

New York’tan açıklama 

Öncesinde, konuyla ilgili New York Başsavcılığı, Doğan Haber Ajansı’na (DHA) “İş adamı Reza Zarrab’ın federal hapishanede tutukluluk hali sürüyor” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Sarraf’ın Kasım ayı başında tahliye edildiği ve nerede olduğunun bilinmediği iddiası basına yansımış, Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Sarraf’ın durumuyla ilgili olarak ABD makamlarına yazılı bir nota vererek bilgi talep etmişti.

Hem İran hem de Türk vatandaşı olan iş adamı Rıza Sarraf, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahteciliği ve kara para aklama suçlamaları ile bir yılı aşkın bir süredir ABD’de tutuklu olarak yargılanıyor. Sarraf’ın 90 yıla kadar hapsi ve 50 milyon dolarlık para cezasına çarptırılması isteniyor.

Sarraf’ın jürili yargılanmasına başlanacağı 27 Kasım’daki duruşma öncesinde bugün son kez bir ön duruşmaya çıkarılması bekleniyor.

Kayıp olduğu iddiaları nasıl çıktı?

ABD Federal Hapishaneler Bürosu’nun internet sitesinde Sarraf’ın 8 Kasım 2017 tarihinde serbest bırakıldığı yönünde bir güncelleme yapılmıştı.

Bunun üzerine Sarraf’ın avukatları, basına yaptığı açıklamalarda müvekillerinden haber alınamadığı, yerinin belli olmadığını söylemişlerdi.

New York Times gazetesi de ekim ayı sonunda yer alan bir haberde, Sarraf’ın başsavcılıkla anlaşmaya vararak işbirliğine gidebileceğini ve itirafçı olabileceğini yazmıştı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News