Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin Bangladeş’te Kurduğu Kampı Ziyaret Etti

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrindeki mülteci kamplarını ziyaret ederek Arakanlı Müslümanlarla bir araya geldi.

Sağlık Bakanlığı ile AFAD’ın kamp alanındaki Sahra Hastanesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Kızılayı ve Diyanet Vakfı’nın ortak yardım dağıtım noktası ile TİKA mutfağında incelemelerde bulunan Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin yardım elini bütün mazlumlara ulaştırmaya çalışan kuruluşların bu mülteci kamplarında yürüttüğü çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kurtulmuş, eşi Sevgi Kurtulmuş ile 5 bin aileden oluşan, 25 bin kişinin kaldığı Maynargona-2 bölgesinde kurulan TİKA’nın yemek dağıtım merkezinde kadın ve çocuklara yemek dağıttı.

Mülteci kamplarında Arakan Müslümanları’na hizmet veren AFAD bünyesindeki Sağlık Bakanlığı Sahra Hastanesi’nin açılışını da gerçekleştiren Kurtulmuş, ayrıca Türkiye Diyanet Vakfının dağıtım merkezinde erzak ve oyuncak dağıttı. Diyanet Vakfının bölgedeki su kuyusunu da açan Kurtulmuş ayrıca, Türk Kızılayı’nın mültecilere dağıtılmak üzere kesilen kurbanlarına da nezaret etti.

Arakanlı mültecilerle de bir süre sohbet eden Bakan Kurtulmuş, “Sizin hicretiniz Hz. Peygamber’in hicreti kadar mübarek bir hicrettir. Sadece ‘Allah’ dediğiniz için zulme uğradınız. Bu sizin için bir şeref, bu zulme seyirci kalmak da insanlık için zillettir. Mazlumlar olarak duası kabul olmaya en layık insanlarsınız. Cenab-ı Allah inşallah sizin duanızı duyacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve tüm halkımızın sizlere selamı var, sizin selamınızı da onlara ileteceğim.” ifadelerini kullandı.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News