Ayakkabıdaki imalat artışı AYSAF’a ilgiyi artırdı

AYSAF Başkanı Ömer Kadir Arpacı CNR EXPO Yeşilköy’de bu yıl 58’inci kez kapılarını açan Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı’nın (AYSAF) ayakkabı sektöründeki imalat artışına bağlı olarak tarihinin en büyük platformunda düzenlendiğini belirtti.

Arpacı, “Ayakkabı imalatındaki artışlar sektörümüze olan ilgiyi artırdı. Buna bağlı olarak da AYSAF’a olan katılımcı firmamızda yüzde 20 artış olurken, metre karemizi de 60 bine çıkardık. Fuarda aynı zamanda bu yıl yabancı ziyaretçi rekoru da kırmayı hedefliyoruz” dedi.

CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, “Sektörün, Türkiye’deki potansiyelinin dış pazarlara tanıtıldığı fuarımızı, 450’nin üzerinde firmanın katılımı ile 12 bin ziyaretçi hedefi ile düzenliyoruz” dedi.

Ayakkabı yan sanayi sektörünün tüm oyuncularını 58’inci kez bir araya getiren “AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı” kapılarını açtı. CNR EXPO Yeşilköy’de 18 Kasım tarihine kadar devam edecek fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan AYSAD Başkanı Ömer Kadir Arpacı, “Ayakkabı imalatındaki artışlar sektörümüze olan ilgiyi artırdı. Buna bağlı olarak da AYSAF’a olan katılımcı firmamızda yüzde 20 artış olurken, metre karemizi de 60 bine çıkardık. Fuarda aynı zamanda bu yıl yabancı ziyaretçi rekoru da kırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ayakkabı yan sanayi sektöründen 800 milyon dolarlık ihracat

İthalata konulan ek vergilerden kaynaklı sektörün büyüme hızının oldukça arttığına dikkat çeken Arpacı, “Ayakkabı ihracatımız ilk defa deri ve deri mamulleri grubunda yarıdan fazla bir oranı teşkil etti. 2017’de ayakkabıda hedeflenen 1 milyar dolarlık ihracata, ayakkabı yan sanayi sektörünün katkısı 800 milyon dolar olacak. Ayakkabı yan sanayinin vitrini olan AYSAF fuarı sektörün ihracatının artırılmasında büyük rol oynuyor. Fuarımıza özellikle Rusya’dan yoğun bir katılım bekliyoruz. Rusya ile olan ilişkilerimiz eski haline dönmek üzere. Şu anda 80-90 milyon dolar Rusya’ya ihracatımız var. Bu rakamı yakın bir zamanda fuarımızın da katkısı ile 160 milyon dolarların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

450’nin üzerinde firma, 12 bin ziyaretçi hedefi

Fuarı, 450’nin üzerinde yerli ve yabancı firmanın katılımı ve 12 bin ziyaretçi hedefi ile düzenlediklerini aktaran CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, şöyle konuştu: “Dört gün boyunca devam edece fuarımıza, Türkiye’nin dört bir yanından ayakkabı üretimi yapan 1000’in üzerinde firma tedariklerini sağlamak amacıyla katılım gösterecek. Ayakkabı yan sanayi sektörüne yön veren firmaların katılımı ile organize ettiğimiz fuarımızda, Ziylan, Modaş, Elit Makine, A-C Makine, Fatih Ökçe, Besa Suni Deri, Politeks Suni Deri, Flokser Tekstili, 3Gen Taban, Mader, Uyguner Deri ve Cihan Deri öne çıkan markalar arasında yer alıyor.”

2018-19 Sonbahar-Kış moda ve trendleri sergileniyor

Kendi kulvarında Avrupa’nın ikinci büyük fuarı olan AYSAF’ta ayakkabı yan sanayinde önümüzdeki yıllın sonbahar-kış moda ve trendleri belirlenecek. Fuarda dünyanın en iyi ayakkabı ve çanta tasarımı okullarından İtalyan ARS SUTORIA desteğiyle kurulan AYSAD Trend Alanı’na ilgi büyük oldu. Disrupted , On The Move ve Grotesque konseptinden oluşan alanda 2018-19 Sonbahar-Kış moda ve trendlerinin görselleri ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Fuar, CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Vakfı (TASEV), Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) iş birliğinde ve KOSGEB desteği ile organize ediliyor. Taban, ökçe, aksesuar, tekstil, kimyevi maddeler, deri-suni deri ürünleri gibi sektöre dair tüm teknoloji ve ürünlerin sergilendiği fuar, 12 bin ziyaretçi hedefi ile düzenleniyor.

 

Aktüel İntermedya / İŞ DÜNYASI – BUSİNESS WORLD

 

You may also like

Popular News