ABD: 16 yıl oldu, Guantanamo artık bir daha açılmamak üzere kapatılsın

ABD’nin Guantanamo’daki deniz üssünde bulunan gözaltı merkezinin açılışının 16. yılında Uluslararası Af Örgütü, bu merkezde gözaltında tutulan kişilerin adil bir şekilde yargılanması veya derhal serbest bırakılması ile merkezin kapatılması çağrısını yineliyor.

Uluslararası Af Örgütü Amerikalar Direktörü Erika Guevara Rosas, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Yıllar içinde Guantanamo, uluslararası ölçekte kabul gören adalet ve insan hakları standartlarını bütünüyle ihlal ederek herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın işkence, örtülü iade ve süresiz gözaltı uygulamalarının sembolü haline geldi. Kapatılması hem zorunlu hem de son derece gecikmiş bir adımdır.”

On yıldan fazla süredir, ABD tarafından kırk bir kişi Guantanamo’da tutuluyor. Birçoğu, herhangi bir suçlama olmaksızın tutuluyor ve mahkemeye çıkarılmıyor. Diğerleri ise askeri komisyonların adil olmayan yargılamalarıyla karşılaşıyor ve bazıları ölüm cezası ihtimaliyle karşı karşıya.

Uluslararası Af Örgütü, gözaltı merkezinin açılışının 16. yılına dikkat çekmek için herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın 2003’ten beri Guantanamo’da tutulan Tevfik El-Bihani vakasını öne çıkarıyor. ABD yetkilileri, El-Bihani’ye ceza gerektiren bir suç yöneltme niyetlerinin olmadığını açıkça ortaya koydu. El-Bihani, senelerdir süren gözaltının yanı sıra işkence veya diğer kötü muameleye maruz bırakılıyor.

“Tevfik El-Bihani’nin hala Guantanamo cezaevinde kalıyor olması vicdana aykırıdır. Onun durumu, Guantanamo’nun insan hakları ihlallerinin yaygın olarak yaşandığı bir yer olmayı sürdürdüğünü gösteriyor,” diyen Guevara Rosas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tevfik El-Bihani, insan haklarına saygı gösteren bir ülkeye sevk edilmelidir ve Guantanamo’da gözaltında tutulan diğer tüm kişilerin durumu, insan hakları uluslararası hukukuna uygun olarak çözüme kavuşturulmalıdır. Bu korkunç gözaltı merkezi bir daha açılmamak üzere kapatılmalıdır.”

Daha önce Guantanamo’da gözaltında tutulan Muhammed Veled Salahi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Guantanamo’da mahkumlara yönelik muamelenin acımasızca ve aşağılayıcı olduğunu kendi deneyimimden biliyorum. Tevfik El-Bihani’nin hala orada tutuluyor olması dehşet verici. Uluslararası Af Örgütü’nün El-Bihani’yi başka bir yere transfer edilmesi çağrısını destekliyorum.”

Uluslararası Af Örgütü’nün dünyanın dört yanından destekçileri ABD Savunma Bakanlığı’na, Tevfik El-Bihani’yi Guantanamo’dan serbest bırakma, orada gözaltında tutulan diğer tüm kişilerin durumunu insan hakları uluslararası hukukuna uygun olarak çözüme kavuşturma ve gözaltı merkezini kapatma çağrısı yapıyor.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News