Putin; Sonraki adım Suriye’nin tamamında ateşkes

16 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Putin; Sonraki adım Suriye’nin tamamında ateşkes

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de ateşkesin sağlanması konusunda, ülkedeki silahlı muhalif gruplarla, Türkiye’nin de aracılık ettiği aktif görüşmeler yürüttüklerini açıkladı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da basın açıklaması yapan Vladimir Putin, bundan sonra atılacak adımın, “Suriye’nin tamamında ateşkesi tam anlamıyla sağlayacak bir anlaşmaya varmak” olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ayrıntılarına değinen Putin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile barış görüşmelerini Kazakistan’ın başkenti Astana gibi yeni bir yerde yapabileceğimiz konusunda anlaşmaya vardık” dedi.

Rusya: 6 binden fazla insan tahliye edildi

Türkiye ve Rusya’nın çabalarıyla varılan anlaşma kapsamında Halep’in doğusundaki muhalif savaşçıların ve sivillerin tahliyesine Perşembe günü başlanmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye temsilcisi Staffan de Mistura, Halep’te 40 bini sivil olmak üzere 50 bine yakın insanın daha tahliye edilmeyi beklediğini ifade etmişti.

Cuma günü bir açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de Perşembe günü başlayan operasyon kapsamında ülkedeki Halep kentinin doğusundan en az 6 bin insanın tahliye edildiğini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, Rus yetkililer, tahliye edilenler arasında 3 binden fazla muhalif, 300 kadar da yaralı sivil olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada bölgeden tahliye edilenlerin sayısının toplamda 7 bine yakın olduğunu söyledi.

Aktüel İntermedya / DÜNYA

Bir önceki yazımız olan İşgal Rejimi 3’ü Kadın 7 Şehidin Cenazesini Teslim Edecek başlıklı makalemizde Aktüel, Aktüel Haber ve Aktüel İntermedya hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN