N KOLAY 42. İSTANBUL MARATONU İLKLERE SAHNE OLDU

Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu olma özelliğini taşıyan N Kolay 42. İstanbul Maratonu 42. yılında ilklere ev sahipliği yaptı. Tarihinde ilk kez Avrupa’dan Asya’ya koşulan yarışta; Erkekler genel klasmanda Kenyalı atlet Bernard Cheruiyot Sang 02:11:49’luk derecesi ile birincilik kürsüsüne çıkarken, kadınlar genel klasmanda Kenyalı atlet Diana Chemtai Kipyogei 02:22:06’lık derecesi ile ipi göğüsleyen isim oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından bu yıl ilk kez N Kolay’ın isim sponsorluğunda düzenlenen N Kolay 42. İstanbul Maratonu startını, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, İBB Başkan Danışmanı Ertan Yıldız, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İBBSK Başkanı Fatih Keleş, İBBSK Genel Sekreteri Erdem Aslanoğlu, İBB Gençlik ve Spor Müdürü İlker Öztürk ve Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer birlikte verdi. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl pandemi önlemleri kapsamında Yenikapı’dan start alan koşuda, tarihinde ilk kez Avrupa’dan Asya istikametine doğru koşuldu. Organizasyon ilk olarak 08.45’te paten yarışı startı ile başladı. 5 dk sonra tekerlekli sandalye kategorisi ve ardından saat 09.00 da ise elit atletlerin yer aldığı 42km’ lik Maraton start aldı. N Kolay İstanbul Maratonu’nda Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer de 42 km koştu.

N Kolay 42. İstanbul Maratonu’nda Erkekler kategorisinde Kenyalı atlet Bernard Cheruiyot Sang 02:11:49’luk derecesiyle ipi göğüsleyen isim olurken, Kenyalı atlet Felix Kimutai 02:12:00’lık derecesiyle yarışı ikinci sırada tamamladı. Etiyopyalı atlet Zewudu Hailu Bekele ise 02:12:23,2lük derecesi ile üçüncülük kürsüsüne çıktı. Kadınlar kategorisinde ise Kenyalı atlet Diana Chemtai Kipyogei 02:22:06’lk derecesi ile ipi göğüsleyen isim olurken, Etiyopyalı atlet Hiwot Gebrekidan Gebremaryam 02:24:30’luk derecesi ile ikincilik kürsüsüne, Etiyopyalı atlet Tigist Memuye Gebeyahu ise 02:37:52’ lik derecesi ile üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer, “N Kolay İstanbul Maratonu hem İstanbul gibi özel bir şehri farklı açılardan görmeyi sağlayan hem de herkesin katılabilmesi sebebiyle son derece demokratik bir etkinlik. İstanbul’un o güzel atmosferini hissettirmesi ve parkur boyunca İstanbul’un mavisini yeşilini, dünden bugüne tüm tarihini yaşatabilmesi maratonu çok özel bir konuma taşıyor. Koşuyu hayatının neredeyse her gününe işlemiş biri olarak, iki kıta arasında koşulan bu nadide organizasyonda ben de bugün 42K koşusunu tamamladım, bu benim için mutluluk ve gurur kaynağı oldu. 42K parkurunda start alamayan koşucuların ise bu hafta sonu N Kolay İstanbul Maratonu sanal koşularında maraton heyecanını bizimle yaşamaları ayrı bir gurur. Eşim de sanal koşuya katılanlardan biri, dolayısıyla biz bu yıl mekan ve parkur fark etmeksizin maraton heyecanını ailece beraber yaşayabildik… Umarım önümüzdeki yıl aynı parkuru daha da kısa sürede tüm koşucularla aynı parkurda koşabilirim” dedi.

Dereceye giren Türk tasnifinde ilk üç kadın ve erkek sporcuya N Kolay özel ödülü verdiklerini de sözlerine ekleyen Sümer, “N Kolay, bireylerin finansal ihtiyaçlarının hemen her alanına dokunan ürün ve hizmetleri, tamamen basit ve kolay süreçlerle, eşitlikçi ve ücretsiz sunduğumuz dijital bankamızın markası. N Kolay banka misyonunu maratonun ruhu ile çok benzer buluyoruz. N Kolay ile bu yıl ilk kez isim sponsoru olduğumuz maratonda İBB Spor İstanbul ile uzun yıllar güzel bir yolculuğa imza atacağımıza inanıyorum. N Kolay bankamızın dinamizmi ile Türk sporunun ve sporcularımızın yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Aktüel İntermedya / SPOR

Ayrıca Kontrol Et

Ankilozan spondiliti erken tanıyın, ağrıya boyun eğmeyin!

Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü Dünya Ankilozan Spondilit (AS) …