İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına Hamas’tan misilleme

Hamas, İsrail güçlerinin Gazze’deki saldırılarına karşılık İsrail’in başkenti Tel Aviv’e yeni roket saldırısı düzenlerken, kentte siren sesleri duyuldu. İsrail güçlerinin Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, Hamas Hareketi’nden misilleme geldi.

Hamas Hareketi, İsrail güçlerinin Gazze’deki saldırılarına karşılık İsrail’in başkenti Tel Aviv’e roket saldırısı düzenledi. Gazze’den atılan roketler nedeniyle Tel Aviv ve çevresinde sirenler çalarken, İsrail’e ait “demir kubbe” hava savunma sistemi, roketlerin büyük bölümünü havada imha etti. Beersheba’ya atılan roketlerin de demir kubbe hava savunma sistemi tarafından durdurulduğu, 7 roketin ise açık alanlara düştüğü öğrenildi.

İsrail yönetiminden, roketli saldırı nedeniyle can kaybı veya hasar olup olmadığına ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.

İsrail’e ait “Demir Kubbe” hava savunma sisteminin atılan roketlerin büyük bölümünü havada imha ettiği görüldü.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada, roket saldırılarının İsrail’in Gazze’de yüksek katlı binalar ve evleri hedef almasına karşılık düzenlendiği bildirildi.

İsrail’in Lod kentinde günlerdir devam eden şiddet olayları nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) 48 gün daha uzatıldı. İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu kararın İsrail güçlerinin talebi üzerine alındığı belirtildi.

Kudüs ve Gazze’deki olaylar

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adıyla askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının son verilerine göre, 10 Mayıs’tan bu yana İsrail’in Gazze saldırılarında 41’i çocuk, 23’ü kadın 145 Filistinli hayatını kaybetti, 1100 kişi yaralandı.

İsrail tarafında ise Gazze’den atılan roketler nedeniyle 9 kişi yaşamını yitirmişti.

Ayrıca Kontrol Et

Doğu Türkistanlı İdris Hasan: Türkiye, iademi Fas’tan istesin

Türkiye’den seyahat amaçlı gittiği Fas’ta tutuklanan ve hakkında Çin’e iade kararı verilen Doğu Türkistanlı İdris …