İsrail/İşgal Altındaki Filistin Toprakları: Aşırı kuvvet kullanımına son verilmeli

2 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
İsrail/İşgal Altındaki Filistin Toprakları: Aşırı kuvvet kullanımına son verilmeli

Gazze Şeridi’nde dün başlayan protestolar sırasında 17 Filistinlinin öldürülmesi ve yüzlerce Filistinlinin yaralanması üzerine Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), İsrail yetkililerine yönelik bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Filistinli göstericileri bastırmak için son derece sert ve çoğunlukla öldürücü yöntemler kullanmaya derhal son verilmesi çağrısı yapıldı. UAÖ ayrıca İsrail askerlerinin silahsız göstericilere karşı hukuka aykırı biçimde ateşli silahlar kullandığı iddialarına yönelik derhal bağımsız ve etkili bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. Filistinli mültecilerin ülkeye geri dönmesini talep eden göstericilere yönelik baskıların süreceğine dair kaygılar devam ederken, İsrail’in, yaşam hakkı ve barışçıl protesto hakkına saygı göstermesi gerektiği vurgulanıyor.

UAÖ Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Magdalena Mughrabi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrail yetkilileri Filistinli göstericilere yönelik öldürücü ve diğer türde aşırı kuvvet kullanımına kesin olarak son vermelidir. Protestolar başladığından beri en az 17 kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı. Yetkililerin ise politikalarında değişiklik yapmayı ve uluslararası yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyi planladıklarına dair hiçbir işaret yok. Silahsız göstericilere karşı atış mühimmatı kullanılmış olması son derece vahim bir durumdur. Bu ölümler kuvvetle muhtemel hukuka aykırı bir şekilde gerçekleşmiştir ve bu bağlamda soruşturulmalıdır. Uluslararası insan hakları hukukuna göre,öldürücü kuvvet kullanılması sadece insanların hayatını olması muhtemel tehlikelere karşı savunma amacıyla mümkündür” dedi.

 

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN