Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 5 Yaşında

11 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 5 Yaşında

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU: “Türkiye’de etkin bir göç yönetim sistemi kurmak ve göçmenlerin sorunlarına insan odaklı çözümler üretmek için kurduğumuz Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, bugün ağırladığımız 190 milletten 600 binin üzerinde ikamet ve çalışma izinli yabancının ve 3,5 milyonun üzerinde Suriyelinin işlemlerini hızlı ve etkin bir şekilde yerine getiriyor, sorunlarını çözüyor.”

11 Nisan 2013 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 5. kuruluş yılı kapsamında İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde kurum personeliyle buluştu. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personelini 5 yıl boyunca gösterdiği çaba ve çalışmalardan dolayı kutlayan SOYLU, Türkiye’nin güçlenen ekonomisi ve sosyal koşullarıyla bir cazibe merkezi haline geldiğini ve çalışma, sağlık, eğitim gibi nedenlerle dünyanın birçok ülkesinden göç aldığını belirterek; göç konusunun bir uzmanlık alanı olduğuna ve kurumun gelecek hedeflerine işaret etti.

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU konuşmasında,” Bugün Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 5. yılını hep birlikte idrak ediyoruz. Ancak bu 5 rakamı bizi aldatmasın, Türkiye’nin göç tecrübesi, göçle ilgili kurumsal faaliyetleri nedeniyle elbette 5 yıl değildir. Kurumlarımızın isimleri değişip göç konusunda hizmet vermeye devam etmiştir. Türkiye’nin göç konusundaki deneyim ve becerisi batının, Avrupa’nın çok çok ötesindedir. Biz onlardan sadece tecrübe noktasında üstün değiliz; tecrübenin yanında çok ötede olduğumuz bir konu var ki o da hepimizin vicdanıdır.” ifadelerini kullandı.

SOYLU, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü çalışanlarına seslenerek, “Burası Türkiye’nin gözbebeği olan bir kurumdur. Bugün dünyaya insanlık dersi veriyoruz. Göç konusyla uğraşan insanlar, bir mühendislik işiyle uğraşıyorlar. Bu, sadece matematiksel bir mühendislik değil, aynı zamanda bir vicdandır. Sizler, gelecek yüzyıllarda bu ülkeyi ve dünyayı serinletecek bir çınarı büyütüyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Son günlerde Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye yönelen yoğun göç akınına da değinen SOYLU; “ Bu konunun çözümü konusunda Afganistan ve Pakistan İçişleri Bakanlıklarıyla görüşme halindeyiz. Göçmenleri insani şartlarda ağırlayıp işlemlerini tamamladıktan sonra yine insani şartlarda geri göndermek için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Öte yandan İran ile de sınır güvenliği ve yasa dışı geçişler hakkında çalışmalarımız sürüyor. Yakın dönemde Türkiye-İran arasındaki sınır güvenlik duvarının inşası sona erecek.” dedi.

Geçici Barınma Merkezleri Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne Devredildi

3 milyon 567 bin 130 Suriyeli’nin savaştan kaçarak ülkemize sığındığını belirten SOYLU, “Savaştan kaçan kardeşlerimizin tüm ihtiyaçlarını gidermek ve onların yaralarını sarmak için çabalıyoruz. Bildiğiniz gibi Geçici Barınma Merkezleri işletme yetkisi Mart ayı itibariyle Bakanlar Kurulu kararıyla AFAD’dan alınarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Devir işleminin gerçekleştirilmesi ve hizmetlerde herhangi bir aksama olmaması için yoğun biçimde çalışıyoruz. Bununla da yetinmeyerek bu merkezlerde hizmeti daha ileriye nasıl taşıyabiliriz diye planlamalar yapıyoruz. Bu merkezlerde 224 bin Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Bu merkezlerde büyüyen, bu merkezlerde doğan çocuklar var. Kadınlar, yaşlılar ve savaş mağdurları var. Onların tüm insani ihtiyaçlarını karşılamak için var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 81 ilde tamamladığı teşkilatlanmasıyla, göçmenlerin ikamet izni ve başvuruları başta olmak üzere tüm işlemlerini yerine getiriyor. Yanı sıra, yasa dışı göçle mücadele eden Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ülkemizde bulunan 20 Geçici Barınma Merkezi, 18 Geri Gönderme Merkezi, 2 Kabul ve Barınma Merkeziyle göçmenlerin işlemlerini yerine getiriyor.

YİMER 157, 8605 Hayat Kurtardı

Göç İdaresi’nin faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapan Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah AYAZ, ulusal ve uluslararası birçok kuruluşla projeler gerçekleştirdiklerini, göçmenlere yönelik sunulan hizmetleri yaygınlaştırmak ve sürekliliği olan bir göç sistemi kurmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

AYAZ yaptığı açıklamada, “Bugün 2 bin 400 personelimizle Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veriyoruz. Yabancılara ait işlemleri elektronik ortama taşıdık ve günde ortalama 16 bin işlem yapan,bilgi güvenliğini ön planda tutan ve tüm Türkiye’de hizmet veren “GöçNet” sistemini oluşturduk. İkamet işlemlerini bürokrasiye takılmadan hızlı ve kesintisiz bir şekilde yürütebilmek için e-ikamet sistemini kurduk ve bugüne kadar bu sadece bu sistem üzerinden 1 milyon 600 bin ikamet izni düzenledik.Çalışma izinlerini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işbirliği içinde ikamet izni olarak kabul ettik. Böylece Türkiye’de istihdam edilen yabancı iş gücünün işlemlerini kolaylaştırdık.” dedi.

Yabancıların vize, ikamet izni, uluslararası koruma,geçici koruma gibi konularda sordukları tüm sorulara yanıt bulabildikleri Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER 157) ile 7 gün 24 saat hizmet verdiklerini ifade eden AYAZ, YİMER 157’nin insan ticareti ve göçmen kaçakçılığına mağdurlarına yönelik de hizmet verdiğini ifade etti.

Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca, Rusça ve Farsça olmak üzere 6 dilde hizmet veren YİMER 157 hattı bugüne dek yaklaşık 4 milyon çağrı karşıladı.Alınan çağrılara göre sorunlara çözüm üreten ve yönlendirme yapan YİMER 157 hattı vasıtasıyla yüzlerce kurtarma operasyonu yapılarak 8 bin 605 kişinin hayatı kurtarıldı.

Uyuma Muyu Etkisi

Türkiye’de bulunan göçmenlerin uyumu hakkında çalışmalar yapan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, yabancıların Türkiye’ye uyumunun ilk adımı olan Türkçe öğrenimi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’yla işbirliği içinde açtığı kurslarla bugüne dek 13 bin 500 kişinin Türkçe öğrenmesini sağladı. Yanı sıra 6 bin 500 kişiye mesleki ve sosyal becerileri geliştirmeye yönelik eğitimler verildi.

Göçmen çocukların Türkiye’ye, aynı zamanda Türkiye’deki çocukların göçmen çocuklara uyum sağlaması, karşılıklı kültürlerin tanınması, çocukların uyum içerisinde yaşaması ve paylaşım yapabilmesi açısından köprü oluşturması için tasarlanan “Muyu” karakteri, 6-11 yaş arası çocukların dil ve psiko-sosyal gelişimine katkı sağlıyor.

Muyu ve arkadaş karakterlerinin maceralarını içeren hikaye kitapları ve eğitim setleri hazırlanarak bugüne dek 138 bin çocuğa ulaştırıldı.Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanan hikaye kitapları ve hikayeli boyama kitaplarının yanı sıra motif boyama kitabı, resim defteri, boyama kalemleri ve kalem kutusu gibi ürünlerin yer aldığı setler, her yıl çocuklara ulaştırılıyor.

RAKAMLARLA TÜRKİYE’DE GÖÇ


Türkiye’deki Toplam Göçmen Sayısı 4.514.481
Türkiye’de bulunan göçmenlerin uyruk sayısı 190
Türkiye’de Geçici Koruma Statüsüyle bulunan Suriyelilerin sayısı 3.567.130
Türkiye’de ikamet izniyle bulunanların sayısı 662.591
Türkiye’de Uluslararası Koruma Statüsüyle bulunanların sayısı 268.000
Göç İdaresi’nin gerçekleştirdiği günlük ortalama işlem sayısı 16.000
Göç İdaresi’nin gerçekleştirdiği toplam işlem sayısı 19.000.000
Düzenlenen ikamet Sayısı 1.600.000
YİMER 157 ye gelen çağrı sayısı 3.828.729
YİMER 157 çağrılarıyla kurtarılan hayat sayısı 8.605
Göç İdaresi tarafından gerçekleştirilen proje sayısı 65
Göç İdaresi tarafından göçmenlere verilen eğitimlere katılanların sayısı 20.000
Dağıtılan Muyu Seti sayısı 138.000

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN