Giovani Donne, Çin’in Uygur Türklerini zorunlu çalıştırdığı için Pamuk alımını durdurdu

Ünlü İtalyan tekstil devi Giovani Donne, Doğu Türkistan’da zorla çalıştırılan Uygur Türkleri nedeniyle Doğu Türkistan’dan pamuk ve hammadde tedarik etmeyeceğini açıkladı.

İtalyan merkezli giyim firması Giovani Donne, Uygur Türklerinin “zorunlu çalıştırılması” nedeniyle Doğu Türkistan Bölgesi’nden pamuk tedarik etmeyeceğini duyurdu.

İtalya’da yayın yapan ANSA haber ajansı‘nın haberine göre, Çin’in işgal ettiği Doğu Türkistan Bölgesi’nde etnik azınlıklara yönelik baskılar ve zorunlu çalıştırmalar suçlamalarının artması nedeniyle Giovani Donne, Çinli iplik üreticisi Huafu Fashion ile sözleşmelerini iptal etti.

Giovani Donne’den yapılan açıklamada da bölgedeki herhangi bir tekstil firmasıyla sözleşmelerinin bulunmadığı açıklanırken, Çin’in en büyük pamuk üretim bölgesi olan Doğu Türkistan’dan pamuk tedarik edilmeyeceği açıkladı.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsünün (ASPI) mart ayında yayımladığı raporda, Çin’in 2017-2019 yıllarında 80 binden fazla Uygur Türkü’nü fabrikalarda çalışmaları için zorla gönderdiği ortaya koymuştu. ASPI, İtalyan şirketi Giovani Donne’nin boyalı iplik üreticisi Huafu Fashion firması ile olan ilişkileri nedeniyle zorunlu iş gücü transfer programından yararlananlardan biri olduğuna işaret etmişti.

Ayrıca Kontrol Et

Çin işkencesi Uygurları ölüme götürüyor

Sürgündeki bir Uygurlu, Çin polisi tarafından kaçırılan ve üç yıldan uzun bir süre önce toplama …