Dünya Sağlık Örgütü; Koronavirüs enfeksiyonu riskini azaltın

GERÇEK: Hijyen Ellerinizde başlar tek kullanımlık alkol bazlı dezenfektan mendilleri kullanınız

Dezenfektanlı Alkollü Islak Mendiller COVID-19 virüsünü öldürmede etkilidir. Kendinizi korumak için ellerinizi alkol bazlı Dezenfektanlı Hijyen mendilleri ile sık sık veya sabun ve suyla temizleyin.

Survive-Hayatta Kal Alkollü Dezenfektan Mendillerinizi evinizden, çantanızdan ve arabanızdan eksik etmeyiniz www..survive.com.tr Toptan ve Parakende Siparişleriniz için Gsm+watsap: 0532 482 9464

Bu veriler Dünya Sağlık Örgütünün web sitesinden alınmışır.

GERÇEK: Vitamin ve mineral takviyeleri COVID-19’u iyileştiremez 

D ve C vitaminleri ve çinko gibi mikro besinler, iyi işleyen bir bağışıklık sistemi için kritik öneme sahiptir ve sağlık ve beslenme refahını teşvik etmede hayati bir rol oynar. Şu anda mikro besin takviyelerinin COVID-19 tedavisi olarak kullanımına dair bir rehber bulunmamaktadır.

DSÖ, COVID-19’u tedavi etmek için ilaç geliştirme ve değerlendirme çabalarını koordine etmektedir.

GERÇEK: Çalışmalar, hidroksiklorokinin COVID-19’un tedavisinde klinik yararları olmadığını gösteriyor 

Sıtma, lupus eritematozus ve romatoid artrit için bir tedavi olan hidroksiklorokin veya klorokin, COVID-19 için olası bir tedavi olarak incelenmektedir. Mevcut veriler, bu ilacın hastanede yatan COVID-19 hastaları arasındaki ölümleri azaltmadığını veya orta derecede hastalığı olan kişilere yardımcı olmadığını göstermektedir.

Hidroksiklorokin ve klorokin kullanımı, sıtma ve otoimmün hastalıkları olan hastalar için genel olarak güvenli olarak kabul edilir, ancak endike olmayan yerlerde ve tıbbi gözetim olmaksızın kullanılması ciddi yan etkilere neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.

* Hafif hastalığı olan hastalarda veya COVID-19’a maruz kalan hastalarda temas öncesi veya sonrası profilaksi olarak değerini değerlendirmek için daha kararlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

GERÇEK: İnsanlar egzersiz yaparken maske TAKMAMALIDIR 

Maskeler rahat nefes alma yeteneğini azaltabileceğinden, insanlar egzersiz yaparken maske takmamalıdır.

Ter, maskenin daha çabuk ıslanmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır ve mikroorganizmaların büyümesini teşvik eder. Egzersiz sırasında önemli önleyici tedbir, diğerlerinden en az bir metre fiziksel mesafeyi korumaktır.

GERÇEK: Ayakkabıların COVID-19’u yayma olasılığı çok düşük

COVID-19’un ayakkabılara yayılma ve bireyleri enfekte etme olasılığı çok düşük. İhtiyati tedbir olarak, özellikle bebeklerin ve küçük çocukların yerde süründüğü veya oynadığı evlerde, ayakkabılarınızı evinizin girişine bırakmayı düşünün. Bu, ayakkabı tabanlarında taşınabilecek kir veya herhangi bir atıkla teması önlemeye yardımcı olacaktır.

GERÇEK: Koronavirüs hastalığına (COVID-19) bakteriler DEĞİL, bir virüs neden olur

COVID-19’a neden olan virüs, Coronaviridae adlı bir virüs ailesindedir. Antibiyotikler virüslere karşı çalışmaz.

COVID-19 ile hastalanan bazı kişilerde ayrıca bir komplikasyon olarak bakteriyel enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda antibiyotikler bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından önerilebilir.

Şu anda COVID-19’u iyileştirmek için lisanslı bir ilaç bulunmamaktadır. Belirtileriniz varsa, yardım için sağlık uzmanınızı veya COVID-19 yardım hattını arayın.

GERÇEK: Tıbbi maskelerin uzun süre kullanılması * doğru şekilde takıldığında CO2 zehirlenmesine veya oksijen eksikliğine neden olmaz

Tıbbi maskelerin uzun süreli kullanımı rahatsız edici olabilir. Ancak CO2 zehirlenmesine veya oksijen eksikliğine yol açmaz. Tıbbi maske takarken düzgün oturduğundan ve normal nefes almanıza izin verecek kadar sıkı olduğundan emin olun. Tek kullanımlık bir maskeyi tekrar kullanmayın ve her zaman nemlenir görmez değiştirin.

* Tıbbi maskeler (cerrahi maske olarak da bilinir) düz veya kıvrımlıdır; kafaya kayışlarla tutturulmuşlar veya kulak halkaları var.

GERÇEK: COVID-19 bulaşan çoğu kişi ondan iyileşir

COVID-19 alan çoğu insan hafif veya orta şiddette semptomlara sahiptir ve destekleyici bakım sayesinde iyileşebilir. Öksürük, ateş ve nefes almada güçlük çekiyorsanız erken tıbbi yardım alın – önce sağlık tesisinizi telefonla arayın. Ateşiniz varsa ve sıtma veya dang hummasının olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

GERÇEK: Alkol içmek sizi COVID-19’a karşı korumaz ve tehlikeli olabilir

Zararlı alkol kullanımı sağlık sorunları riskinizi artırır.

GERÇEK: Termal tarayıcılar COVID-19’u ALGILAMAZ

Termal tarayıcılar ateşi olan (yani normal vücut ısısından yüksek olan) kişileri tespit etmede etkilidir. COVID-19 bulaşmış kişileri tespit edemezler. Ateşin birçok nedeni vardır. Yardıma ihtiyacınız varsa sağlık uzmanınızı arayın veya ateşiniz varsa ve sıtma veya dang humması olan bir bölgede yaşıyorsanız acil tıbbi yardım alın.

GERÇEK: Şu anda COVID-19’un tedavisi veya önlenmesi için ruhsatlı ilaç yok

Birkaç ilaç denemesi devam ederken, şu anda hidroksiklorokin veya başka herhangi bir ilacın COVID-19’u iyileştirebileceğine veya önleyebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Hidroksiklorokinin yanlış kullanımı ciddi yan etkilere ve hastalığa neden olabilir ve hatta ölüme bile yol açabilir. DSÖ, COVID-19’u tedavi etmek için ilaç geliştirme ve değerlendirme çabalarını koordine etmektedir.

GERÇEK: Çorbanıza veya diğer öğünlerinize biber eklemek COVID-19’u engellemez veya iyileştirmez

Yemeğinizdeki acı biberler çok lezzetli olsalar da COVID-19’u önleyemez veya iyileştiremez. Kendinizi yeni koronavirüse karşı korumanın en iyi yolu, diğerlerinden en az 1 metre uzakta durmak ve ellerinizi sık sık ve iyice yıkamaktır. Dengeli beslenmek, bol su tüketmek, düzenli egzersiz yapmak ve iyi uyumak genel sağlığınız için de faydalıdır.

GERÇEK: COVID-19 karasinekler yoluyla BULAŞMAZ

Bugüne kadar, COVID-19 virüsünün karasinekler yoluyla bulaştığını gösteren hiçbir kanıt veya bilgi yok. COVID-19’a neden olan virüs, öncelikle enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda oluşan damlacıklar yoluyla yayılır. Kirlenmiş bir yüzeye dokunarak ve ardından ellerinizi yıkamadan önce gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunarak da enfekte olabilirsiniz. Kendinizi korumak için diğerlerinden en az 1 metre uzakta durun ve sık dokunulan yüzeyleri dezenfekte edin. Ellerinizi iyice ve sık sık temizleyin ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının.

GERÇEK: Vücudunuza çamaşır suyu veya başka bir dezenfektan püskürtmek ve uygulamak sizi COVID-19’a karşı KORUYACAKTIR ve tehlikeli olabilir

Hiçbir koşulda vücudunuza sprey veya çamaşır suyu veya başka herhangi bir dezenfektan sokmayın. Bu maddeler yutulduğunda zehirli olabilir ve cildinizde ve gözlerde tahrişe ve hasara neden olabilir.

Çamaşır suyu ve dezenfektan sadece yüzeyleri dezenfekte etmek için dikkatli kullanılmalıdır. Klor (ağartıcı) ve diğer dezenfektanları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamayı unutmayın.

GERÇEK: Metanol, etanol veya çamaşır suyu içmek COVID-19’u ÖNLEMEZ veya iyileştirmez ve son derece tehlikeli olabilir

Metanol, etanol ve ağartıcı zehirlerdir. Bunları içmek sakatlığa ve ölüme neden olabilir. Metanol, etanol ve çamaşır suyu bazen yüzeylerdeki virüsü öldürmek için temizlik ürünlerinde kullanılır – ancak bunları asla içmemelisiniz. Vücudunuzdaki virüsü öldürmezler ve iç organlarınıza zarar verirler.

Kendinizi COVID-19’a karşı korumak için, özellikle düzenli olarak dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri dezenfekte edin. Bunun için seyreltilmiş çamaşır suyu veya alkol kullanabilirsiniz. Ellerinizi sık sık ve iyice temizlediğinizden ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmadığınızdan emin olun.

GERÇEK: 5G mobil ağlar COVID-19’u YAYMAMAKTADIR

Virüsler radyo dalgalarında / mobil ağlarda seyahat edemez. COVID-19, 5G mobil ağları olmayan birçok ülkede yayılıyor.

COVID-19, enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda solunum damlacıkları yoluyla yayılır  . Kişiler ayrıca kontamine bir yüzeye ve ardından gözlerine, ağızlarına veya burunlarına dokunarak da enfekte olabilir. 

GERÇEK: Kendinizi güneşe maruz bırakmak veya 25 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklar sizi COVID-19’dan KORUMAZ

Hava ne kadar güneşli veya sıcak olursa olsun, COVID-19’u yakalayabilirsiniz. Sıcak havaya sahip ülkeler COVID-19 vakaları bildirdi. Kendinizi korumak için ellerinizi sık sık ve iyice temizlediğinizden emin olun ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının.  

GERÇEK: COVID-19’u yakalamak, ona ömür boyu sahip olacağınız anlamına gelmez

COVID-19’u yakalayan kişilerin çoğu virüsü vücutlarından kurtarabilir ve ortadan kaldırabilir. Hastalığa yakalanırsanız, semptomlarınızı tedavi ettiğinizden emin olun. Öksürük, ateş ve nefes almada güçlük çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın – ancak önce sağlık tesisinizi telefonla arayın. Destekleyici bakım sayesinde çoğu hasta iyileşir.

GERÇEK: Öksürmeden veya rahatsızlık hissetmeden nefesini 10 saniye veya daha uzun süre tutabilmek COVID-19’dan kurtulduğunuz anlamına GELMEZ

COVID-19’un en yaygın semptomları kuru öksürük, yorgunluk ve ateştir. Bazı insanlar, zatürree gibi hastalığın daha şiddetli formlarını geliştirebilir. Virüsün COVID-19 üretip üretmediğini doğrulamanın en iyi yolu laboratuvar testidir. Hatta tehlikeli bile olabilecek bu nefes egzersizi ile bunu doğrulayamazsınız.

GERÇEK: COVID-19 virüsü sıcak ve nemli iklimlerde yayılabilir

Kendinizi COVID-19’a karşı korumanın en iyi yolu, diğerlerinden en az 1 metre fiziksel mesafeyi korumak ve sık sık ellerinizi temizlemektir. Bunu yaparak ellerinizde bulunabilecek virüsleri ortadan kaldırır ve daha sonra gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunarak oluşabilecek enfeksiyonları önlersiniz.

GERÇEK: Soğuk hava ve kar COVID-19 virüsünü ÖLDÜREMEZ

Soğuk havanın yeni koronavirüsü veya diğer hastalıkları öldürebileceğine inanmak için hiçbir neden yok. Normal insan vücut sıcaklığı, dış sıcaklık veya hava koşullarından bağımsız olarak yaklaşık 36.5 ° C ila 37 ° C arasında kalır. Kendinizi yeni koronavirüse karşı korumanın en etkili yolu, ellerinizi sık sık alkol bazlı el losyonu ile veya sabun ve suyla yıkamaktır.

GERÇEK: Sıcak bir banyo yapmak COVID-19’u engellemez

Sıcak bir banyo yapmak COVID-19’a yakalanmanızı engellemez. Normal vücut sıcaklığınız, banyonuzun veya duşunuzun sıcaklığından bağımsız olarak yaklaşık 36,5 ° C ila 37 ° C arasında kalır. Aslında aşırı sıcak su ile sıcak bir banyo yapmak sizi yakabileceğinden zararlı olabilir. Kendinizi COVID-19’a karşı korumanın en iyi yolu, sık sık ellerinizi temizlemektir. Bunu yaparak ellerinizde bulunabilecek virüsleri ortadan kaldırır ve daha sonra gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunarak oluşabilecek enfeksiyonları önlersiniz.

COVID-19 virüsü sivrisinek ısırıkları yoluyla YAYILAMAZ

Bugüne kadar, yeni koronavirüsün sivrisinekler tarafından bulaşabileceğine dair hiçbir bilgi veya kanıt yoktu. Yeni koronavirüs, birincil olarak enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan damlacıklar yoluyla veya burundan tükürük damlacıkları veya akıntı yoluyla yayılan bir solunum virüsüdür. Kendinizi korumak için ellerinizi sık sık alkol bazlı bir el losyonu ile veya sabun ve suyla yıkayın. Ayrıca öksüren ve hapşıran kişilerle yakın temastan kaçının.

GERÇEK: El kurutma makineleri COVID-19 virüsünü öldürmede etkili DEĞİLDİR

El kurutma makineleri, COVID-19 virüsünü öldürmede etkili değildir. Kendinizi korumak için ellerinizi alkol bazlı bir el losyonu ile sık sık veya sabun ve suyla yıkayın. Ellerinizi temizledikten sonra kağıt havlu veya sıcak hava kurutucu kullanarak iyice kurutmalısınız.

GERÇEK: Ultraviyole (UV) lambalar ellerinizi veya cildinizin diğer bölgelerini dezenfekte etmek için KULLANILMAMALIDIR

UV radyasyonu ciltte tahrişe neden olabilir ve gözlerinize zarar verebilir.

Ellerinizi alkol bazlı el ovucu ile temizlemek veya ellerinizi sabun ve suyla yıkamak virüsü ortadan kaldırmanın en etkili yoludur.

GERÇEK: Zatürreye karşı aşılar COVID-19 virüsüne karşı KORUMAYIN

Pnömokok aşısı ve Haemophilus influenza tip B (Hib) aşısı gibi pnömoniye karşı aşılar, yeni koronavirüse karşı koruma sağlamaz.

Virüs o kadar yeni ve farklı ki kendi aşısına ihtiyacı var. Araştırmacılar COVID-19’a karşı bir aşı geliştirmeye çalışıyorlar ve WHO da çabalarını destekliyor.

Bu aşılar COVID-19’a karşı etkili olmasa da, sağlığınızı korumak için solunum yolu hastalıklarına karşı aşılama şiddetle tavsiye edilir.

GERÇEK: Burnunuzu salinle durulamak COVID-19’u ÖNLEMEZ

Burnu düzenli olarak salinle yıkamanın insanları yeni koronavirüs enfeksiyonundan koruduğuna dair hiçbir kanıt yok. 

Burnu düzenli olarak tuzlu suyla yıkamanın, insanların soğuk algınlığından daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıt vardır. Ancak burnu düzenli olarak yıkamanın solunum yolu enfeksiyonlarını önlediği gösterilmemiştir.

GERÇEK: Sarımsak yemek COVID-19’u engellemez

Sarımsak, bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen sağlıklı bir besindir. Bununla birlikte, mevcut salgından, sarımsak yemenin insanları yeni koronavirüsten koruduğuna dair hiçbir kanıt yok.

GERÇEK: Her yaştan insana COVID-19 virüsü bulaşabilir

Yaşlılara ve gençlere COVID-19 virüsü bulaşabilir. Yaşlı insanlar ve astım, diyabet ve kalp hastalığı gibi önceden var olan tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, virüsle ciddi şekilde hastalanmaya karşı daha savunmasız görünmektedir. 

DSÖ, her yaştan insana, örneğin iyi el hijyeni ve iyi solunum hijyeni uygulayarak kendilerini virüsten korumak için adımlar atmalarını tavsiye etmektedir.

GERÇEK: Antibiyotikler COVID-19’u önleyemez veya tedavi edemez

Antibiyotikler virüslere değil, yalnızca bakterilere karşı etkilidir.

COVID-19’a bir virüs neden olur ve bu nedenle antibiyotikler önleme veya tedavi için kullanılmamalıdır.

Bununla birlikte, COVID-19 için hastaneye kaldırıldıysanız, antibiyotik alabilirsiniz çünkü bakteriyel ko-enfeksiyon mümkündür.

5’te Bilim: Antibiyotikler ve COVID-19

Uzmanlar COVID-19 ve antibiyotikler konusunda neden endişeli? Ve bu konuda ne yapabilirsiniz? Dünya Sağlık Örgütü’nden Dr Hanan Balkhy in Science’tan antibiyotikler ve COVID-19 hakkında bilgi edinin.

GERÇEK: COVID-19’u önleyebilecek veya tedavi edebilecek hiçbir ilaç yok

Bugüne kadar, yeni koronavirüsü önlemek veya tedavi etmek için önerilen özel bir ilaç bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, virüs bulaşmış kişiler semptomları hafifletmek ve tedavi etmek için uygun bakımı almalı ve ağır hastalığı olanlar optimize edilmiş destekleyici bakım almalıdır. Bazı özel tedaviler araştırılmaktadır ve klinik denemelerle test edilecektir. DSÖ, bir dizi veya ortaklarla araştırma ve geliştirme çabalarını hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Kaynak : https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters?gclid=EAIaIQobChMIgbvx34aT7QIVBW8YCh0-Lwt1EAAYASAAEgLlVfD_BwE#alcohol

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

Ayrıca Kontrol Et

Engelliler de Beyaz Yakalı ve Kalıcı Çalışan Olmayı Hak Ediyor!..

Yaklaşık 9 milyon engelli bireyin yaşadığı Türkiye’de ‘engelli istihdamı’ denilince akla daha çok mavi yakalı …