Belaruslu muhalif lider Tihanovskaya’dan ABD Kongresi’ne ‘Minsk’e yaptırım’ çağrısı

Belarus’ta ağustos ayındaki devlet başkanlığı seçimlerini kaybeden muhalif lider Svetlana Tihanovskaya, ABD Başkanı’nın Belarus’a yaptırım uygulama yetkisini genişleten tasarının bir an önce onaylanması çağrısında bulundu.

Belarus muhalefetinin lideri Svetlana Tihanovskaya, Washington Post gazetesi için kaleme aldığı yazıda ABD’den Minsk idaresine yaptırım uygulama çağrısında bulundu.

Tihanovskaya, yazısında “Hatta bu karmaşık geçiş döneminde bile ABD’nin büyük yardımına ihtiyacımız var. ABD Kongresi’ni, ‘Belarus’ta egemenlik, insan hakları ve demokrasi hakkında’ (Belarus Democracy, Human Rights, and Sovereignty Act) yasa tasarısını acil bir şekilde kabul etmeye çağırıyorum” ifadelerine yer verdi.

Lavrov: Batı, Rusya ve Belarus’ta toplumsal huzursuzluğu kışkırtıyorTihanovskaya, ayrıca Avrupa Birliği (AB) ve ABD’ye, ‘aktif manevi ve teknik destek’ ve ‘yakın zamanda Belaruslu yetkililere karşı yaptırımları genişleten mevcut ABD idaresine çabalarından dolayı’ teşekkür etti.

ABD Temsilciler Meclisi, geçen kasım ayında Başkan’a, basını susturmakla suçladıkları Belaruslu yetkililerin ülkeye girişini kısıtlama yetkisini veren yasa tasarısına destek vermişti.

Tasarının Senato tarafından da onaylanması durumunda ABD Başkanı, Belarus’ta devlet yönetici pozisyonunda olan her bir şahsın vizesini bloke edebilecek.

Aktüel İntermedya / DÜNYA

Ayrıca Kontrol Et

Kudüs’teki kardeşlerimizin, Filistin coğrafyasındaki tüm Müslümanların yanındayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır anneleriyle iftar programında yaptığı konuşmada, “Türkiye olarak her zaman olduğu gibi bugün …